صفر تا صد انواع آزمایش خون

انواع آزمایش خون

انواع آزمایش خون | خون، یک مایع قرمز رنگی است که در رگ ها جریان دارد، مهمترین منبع برای تشخیص بسیاری از بیماری هاست. اکثر اختلالات و مشکلاتی که برای بدن ایجاد می شود در خون شما، نشانه و آثاری را بر جای می گذارد.

قطعا برای شما پیش آمده که به پزشک مراجعه کنید و برای تشخیص قطعی نسبت به بیماری شما، یک سری آزمایشات را می نویسد که باید انجام دهید، شما به آزمایشگاه مراجعه می کنید و پس از بررسی جواب آزمایش با یک لیست از علائم اختصاری مواجه می شوید که نمی توانید تشخیص دهید هر کدام از این علائم اختصاری مربوط به چیست؟ بهترین کار این است که به پزشک خود مراجعه کنید و جواب آزمایش را به او نشان دهید، اما اگر به مورد مشکوکی برخوردید و نگرانی و هراسی تمام وجودتان را گرفته، ما در این مقاله سعی داریم شما را با تعدادی از مهمترین علائم اختصاری در جواب آزمایش شما آشنا کنیم تا در هنگام مواجه با این شرایط از اطلاعات کافی برخوردار باشید.

انواع آزمایش خون را بهتر بشناسید

RBC

این نام اختصاری در برگه ی آزمایش شما نشان دهنده ی وضعیت گلبول های قرمز است. سلول ها بدون اکسیژن توانایی زنده بودن را ندارند و گلبول های قرمز وظیفه ی اساسی و مهم انتقال اکسیژن به سلول ها را بر عهده دارند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید زندگی گلبول های قرمز چگونه ست؟ عمر گلبولهای قرمز ۱۲۰ روز است و در انتهای عمر خود خرد و تکه تکه می شوند و دوباره به عناصر سازنده خودشان تبدیل می شوند. به طور کلی مقادیر طبیعی برای گلبول های قرمز عددی بین ۴٫۷ تا ۶٫۱ میلیون در هر میکرولیتر خون است.

HCT

هماتوکریت، این نام اختصاری هم یکی از معیارهای سنجش برای گلبول قرمز است. این نام اختصاری هم به معنی مقدار آهن است و همیشه ارتباطی با گلبول های قرمز خون دارد. در جواب آزمایش ها اصولا این مقدار با درصد نمایش داده می شود.

مقدار طبیعی هماتوکریت در خون ۴۲ تا ۵۲ درصد برای آقایان و ۳۷ تا ۴۷ درصد برای خانم هاست.

اندازه ی طبیعی این عدد در خانم های باردار به ۳۳ درصد کاهش می یابد که کاملا طبیعی است.

*محدوده ی خطر برای جواب آزمایش بالاتر از ۶۰ درصد و پایین تر از ۱۵ درصد است.

WBC

این نام اختصاری نشان دهنده ی وضعیت گلبول های سفید خون، در بدن شماست. اندازه گیری گلبول های سفید خون یکی از روش های اصلی تعیین عفونت در بدن است. در صورت وجود عفونت در بدن، گلبول های سفید که مسئول ایمنی بدن هستند واکنش های به خصوصی از خود نشان می دهند.

در بدن ۵ نوع گلبول سفید وجود دارد که تفاوت در میزان و مقدار هر کدام می تواند نتایجی را به همراه داشته باشد که با این آزمایش ها می توان میزان گلبول های سفید را اندازه گرفت.

اندازه ی طبیعی گلبول سفید بدن ۵ تا ۱۰ هزار عدد در هر میلی لیتر خون است.

بارداری و زایمان، استرس، عفونت های میکروبی و ویروسی تعداد گلبول های سفید را افزایش می دهد که افزایش گلبول های سفید بیش از حد طبیعی عوارضی را به همراه خواهد داشت.

Hbg

این نام اختصاری در برگه های آزمایش مختلف ممکن است به شکل های مختلف HGB،Hgb، Hg نوشته شود. تمام این علائم اختصاری به معنای هموگلوبین و از عناصر اصلی تشکیل دهنده ی گلبول های قرمز است.

مقادیر طبیعی هموگلوبین در بدن برای آقایان ۱۴ الی ۱۸ گرم در هر دسی لیتر و برای خانوم ها بین ۱۲ تا ۱۶ گرم در هر دسی لیتر است.

*هشدار: در صورتی که میزان هموگلوبین کمتر از ۵ یا بیشتر از ۲۰ باشد جز نتایج بحرانی است و نیازمند مراجعه فوری به پزشک است.

plt

پلاکت خون. این علامت اختصاری در آزمایش خون شما به معنای تعداد پلاکت خون در هر میلی لیتر مکعب خون است و بزرگترین عدد موجود در برگه آزمایش شما مربوط به پلاکت خون شماست.

مقدار طبیعی پلاکت خون در هر فرد بین ۱۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار در هر میلیمتر مکعب خون است.

*اگر پلاکت خون زیر ۵۰ هزار یا بیشتر از یک میلیون عدد باشد نیازمند بررسی فوری پزشک است.

HBC

از علائم اختصاری بیماری هیپاتیت B می باشد که برای تست های ایمنی بدن این آزمایش تجویز می شود. هیچ شخصی علاقمند به مثبت بودن این گزینه در جواب آزمایش نیست.

در صورتی که این گزینه در برگه آزمایش شما مثبت باشد نیازمند بررسی این مساله است که آیا این بیماری در مرحله ی پیشرفت و عفونت است و یا به صورت خاموش در بدن زندگی می کند و با بدن سازگار شده است که در این صورت ریسک عفونت و پیشروی بیماری در این افراد پایین است.

urea

شاید خواندن این نام اختصاری برایتان ساده تر و آشناتر باشد. این نام اختصاری به معنای اوره خون است. این آزمایش برای بررسی نحوه ی عملکرد و کارکرد کلیه ها به تجویز می شود. اما اوره چیست و چگونه تشکیل می شود؟

اوره در نتیجه ی تجزیه ی پروتئین توسط کبد به وجود می آید. پروتئین های موجود در مواد غذایی توسط کبد تجزیه می شود و در نتیجه ی این تجریه اوره به وجود می آید.

برای تشخیص بهتر، تست کراتین را با تست اوره همراه می کنند.

اما اینجا این سوال مطرح می شود که مقدار طبیعی و نرمال اوره در یک فرد سالم چقدر است؟

مقدار طبیعی اوره در مردان بین ۸ تا ۲۴ میلی گرم و در زنان بین ۶ الی ۲۱ میلی گرم در خون است.

در افراد بالای ۶۰ سال این عد می تواند بیش از مقدار طبیعی باشد و این یک امر طبیعی است.

HIV

با توجه به اطلاع رسانی های گسترده کمتر کسی وجود دارد که معنای این نام اختصاری نداند. بله ایدز یکی از بیماری های ویروسی است که ایمنی بدن فرد مبتلا را به شدت کاهش می دهد و روند زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این آزمایش هم یکی دیگر از آزمایش های ایمنی بدن است که لازم است به صورت مرتب وضعیت ایمنی بدنتان را بررسی کنید.

در صورتی که رفتار پر خطری داشته اید لازم است برای انجام آزمایش HIV اقدام کنید. در صورتی که جواب آزمایش شما منفی بود لازم است این آزمایش را شش ماه بعد نیز تکرار کنید. ویروس HIV  برای اینکه در آزمایش تشخیص داده شود، در بازه ی زمانی ۲ هفته تا ۶  ماه متفاوت است، برای همین لازم است شش ماه بعد از جواب آزمایش، این آزمایش را انجام دهید و در صورت تکرار رفتارهای پرخطر هر شش ماه این تست را تکرار کنید.

انواع آزمایش خون

T4  

این آزمایش و علامت اختصاری مربوط به کم کاری و پرکاری تیروئید است. تیروئید یک غده ی پروانه ای شکل در گلوی هر فردی است. کم کاری یا پرکاری تیروئید در بدن تاثیرات زیادی خواهد داشت و این آزمایش به منظور بررسی عملکرد غده ی تیروئید شما گرفته می شود.

بالا بودن سطح TSH و پایین بودن FT4 نشان دهنده ی کم کاری تیروئید است که نیاز به درمان دارد.

پایین بودن سطح TSH و بالا بودن FT4 به معنای پرکاری تیروئید است و نیازمند بررسی پزشک و طی مراحل درمانی است.

مقدار طبیعی TSH در بدن عددی بین ۴٫۰ تا ۰٫۴ است.

fbs

fbs علامت اختصاری برای قند خون است. مقدار و اندازه ی قند خون و گلوکز خون در کنترل دیابت بسیار موثر است. مقدار قند خون در انسان بعد از خوردن غذاهای مختلف متفاوت است پس برای انجام آزمایش قند خون توصیه می شود حتما ناشتا به آزمایشگاه مراجعه کنید .

مقدار طبیعی قند خون در یک انسان بالغ پایین تر از ۱۰۰ است. اگر قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ باشد فرد به پیش دیابت مبتلاست و لازم است به کنترل تغذیه ی خود بپردازد زیرا مستعد ابتلا به بیماری دیابت است. اگر  مقدار قند خون بالای ۱۳۰ باشد فرد مبتلا به دیابت نوع یک است و باید سریع تر تحت درمان قرار بگیرد.

CHLO

این نام اختصاری در آزمایش شما نشان دهنده ی میزان کلسترول در خون شماست. کلسترول توسط کبد تولید می شود و وجود آن برای به تولید برخی سلول ها و هورمون های خاص در بدن ضروری است. میزان ایده آل و طبیعی کلسترول برای یک فرد بالغ کمتر از ۲۰۰ میلی گرم است و عدد بین ۲۰۰ تا ۲۳۹ میلی گرم نشان دهنده ی رسیدن به مرز بالا بودن کلسترول و عدد بالای ۲۴۰ نشان دهنده نقطه ی خطر و کلسترول بالاست.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم مهم ترین علائم اختصاری در برگه ی آزمایش را شرح دهیم که شما بتوانید تا زمان مراجعه به پزشک معالج اطلاعات مختصری نسبت به نتایج برگه ی آزمایش خود داشته باشید. برای بررسی سلامت خود لازم است هر شش ماه یکبار با مراجعه به آزمایشگاه های معتبر و دقیق نسبت به چکاپ بدن خود اقدام کنید. تشخیص به موقع بیماری تاثیر بسزایی در روند درمان و نتیجه بخشی مراحلی درمانی خواهد داشت.

از شما دوستان عزیزم که این مطلب رو تا انتها مطالعه کردید پیشنهاد میکنم حتما این مطلب رو با دوستان خود که نیازمند این مطلب هستند به اشتراک بگذارید.

آزمایشگاه تشخیص طبی و پاتولوژی سینا

بهترین آزمایشگاه اصفهان

مدیریت : خانم دکتر بهناز دیبایی نیا

دارای بورد تخصصی اناتومیکال و کلینیکال پاتولوژی

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *