نتیجه آزمایش تشخیص زگیل تناسلی ( HPV )

آمادگی برای انجام آزمایش تشخیص زگیل تناسلی


گام‌هایی وجود دارد که افراد برای اطمینان از اینکه بهترین نتایج ممکن را از آزمایش تشخیص زگیل تناسلی یا HPV دریافت می‌کنند، می‌توانند انجام دهند.

 • سعی کنید آزمایش را برای روزی تنظیم کنید که در دوره قاعدگی بیمار نباشد. اگر دوره قاعدگی بیمار به طور غیرمنتظره شروع شده و تا روز آزمایش ادامه یافته است، سعی کنید مجددا برای انجام آزمایش برنامه‌ریزی کنید.
 • از ۴۸ ساعت قبل از آزمایش، از داشتن مقاربت جنسی اجتناب کنید.
 • ۴۸ ساعت قبل از آزمایش از دوش زنانه استفاده نکنید.
 • ۴۸ ساعت قبل از آزمایش از تامپون‌ها، کرم‌های واژن، فوم‌ها، کاندوم‌ها یا ژله‌ها (مانند اسپرم‌کش‌ها یا داروهایی که به واژن وارد می‌شوند) استفاده نکنید.
 • ممکن است از بیمار خواسته شود درست قبل از آزمایش هم به منظور راحتی خود بیمار و هم برای انجام آزمایش، مثانه‌ی خود را خالی کند.

در مورد هر نگرانی که در رابطه با نیاز به آزمایش، خطرات آن، چگونگی انجام آن یا نتایجی که در بر خواهد داشت، دارید، با پزشک صحبت کنید.

پس از آزمایش

بیمار ممکن است مقدار کمی خونریزی واژینال یا ترشحات سبز خاکستری پس از این آزمایش داشته باشد و ممکن است بخواهد از پد نازک روزانه برای محافظت از لکه شدن لباسهایش استفاده کند.

 • از داشتن مقاربت جنسی تا زمانی که پزشک دستور بی‌خطر بودن نداده است خودداری کنید.

نتایج

نتایج آزمایش HPV معمولا ۱ تا ۲ هفته بعد در دسترس است. آزمایش HPV هم به عنوان منفی HPV و هم مثبت HPV گزارش می‌شود:

 • منفی HPV: آزمایش منفی HPV به این معنی است که هیچ ویروس HPV در سلول‌های گردن رحم بیمار پیدا نشده است.
 • مثبت HPV: آزمایشی که مثبت HPV است به معنی خطر بالای HPV، نوعی HPV یافت شده در سلول‌های دهانه رحم بیمار که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم  شود، است. برخی از آزمایشات HPV می‌تواند نوع خاصی از ویروس HPV، به ویژه HPV 16 یا ۱۸ در صورت وجود را نشان دهد. HPV 16 و ۱۸ مسئول ۷۰٪ سرطان‌های دهانه رحم هستند. داشتن ویروس HPV لزوما به این معنی نیست که بیمار مبتلا به سرطان گردن رحم است یا به سرطان گردن رحم مبتلا خواهد شد.

اگر HPV در خطر بالا یافت شود ممکن است احتمال بیشتری داشته باشد که بیمار دچار تغییرات سلول پیش سرطانی شود.

پزشک ممکن است بسته به سابقه بیمار و نتایج این آزمایش، موارد زیر را توصیه کند:

 • تست همیشگی: بسته به سن بیمار و تست‌های انجام شده، این تست ممکن است هر ۳ سال یا هر ۵ سال باشد.
 • پیگیری آزمایش با تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV در یک سال
 • کولپوسکوپی: در این روش پزشک از یک لنز ویژه بزرگنمایی (کولپوسکوپ) برای بررسی دقیق‌تر دهانه رحم بیمار استفاده می‌کند.
 • بیوپسی: در این روش که گاهی اوقات همراه با کولپوسکوپی انجام می‌شود، پزشک نمونه‌ای از سلول‌های دهانه گردن رحم (بیوپسی) را در میکروسکوپ از نزدیکتر بررسی می‌کند.

آزمایش HPV برای پیدا کردن انواع پر خطر HPV بسیار قابل اعتماد است. اما آزمایش HPV ممکن است اما آزمایش  HPV ممکن است مثبت شود، در حالی که فردی عفونت HPV ندارد. این نتیجه تست مثبت کاذب است.

اگر فردی متوجه علائم واژینال غیر طبیعی مانند خونریزی بین دوره‌های پریود یا درد در هنگام مقاربت شود، حتی اگر آزمایش‌های او طبیعی باشد، باید به پزشک مراجعه کند.


بیشتر بخوانید : 

لزوم انجام تست پاپ اسمیر

پاسخ به سوال: چه زمانی نیاز به تکرار تست پاپ اسمیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *