ابتلا به ویروس ایدز با رابطه جنسی

چگونه می توان ویروس HIV را از رابطه جنسی گرفت؟

ویروس HIV از طریق مایع منی (تقدیر و قبل از تقدیر) ، مایع واژن ، خون و مخاط مقعد منتقل می شود. در حین رابطه جنسی بدون کاندوم مایعات بدن از یک فرد می توانند به بدن شریک جنسی خود منتقل شوند. این می تواند از طریق غشاهای مخاطی آلت تناسلی ، واژن و رکتوم یا زخم های دهان و گلو اتفاق بیفتد.

شما فقط می توانید HIV را از شخصی که مبتلا به HIV است و بار ویروسی قابل تشخیص دارد دریافت کنید.

آیا برخی از انواع رابطه جنسی خطر ابتلا به HIV بیشتری دارند؟

رابطه جنسی مقعد و HIV

رابطه جنسی مقعد بزرگترین خطر ابتلا به ویروس HIV را دارد زیرا پوشش  مقعد نسبت به پوشش واژن ظریف تر است. این بدان معنی است که به راحتی آسیب دیده و مسیری آسانتر برای ورود HIV به بدن فراهم می کند.

چگونگی ابتلا به ویروس ایدز با رابطه جنسی
چگونگی ابتلا به ویروس ایدز با رابطه جنسی

رابطه جنسی از واژن و HIV

هم مرد و هم زن می توانند HIV را از رابطه جنسی واژن بگیرند. خطر ابتلا و انتقال HIV از طریق رابطه جنسی واژن در دوران قاعدگی افزایش می یابد.

رابطه جنسی دهانی و HIV

خطر ابتلا به ویروس اچ آی وی از رابطه جنسی محافظت نشده دهان بسیار کم است. این تنها خطر را در صورتی ایجاد می کند که شخصی که رابطه جنسی دهانی داشته باشد ، زخم دهان ، زخم یا خونریزی لثه داشته باشد ، یا شخصی که رابطه جنسی دهانی دارد ، زخم هایی در دستگاه تناسلی آنها داشته باشد.

بوسیدن و HIV

HIV در بزاق وجود ندارد ، بنابراین نمی توانید HIV را از بوسیدن بگیرید.

عوامل دیگر
در صورت عدم استفاده از حمایت های دیگر ، داشتن چندین شریک جنسی و / یا STI نیز خطر ابتلا به HIV را از طریق رابطه جنسی افزایش می دهد.


بیشتر بخوانید : با این کار ها آلوده به ویروس ایدز نمی شوید !


قرص PrEP
قرص PrEP

پیشگیری قبل از مواجه (PrEP)

PrEP قرصی است که توسط افراد منفی HIV برای جلوگیری از اچ آی وی گرفته شده است. این ماده حاوی داروهای ضد ویروسی است که مانع از نگه داشتن ویروس در بدن شما می شود.

PREP توسط افرادی که خطر ابتلا به HIV بیشتر دارند گرفته شده است ، این می تواند شامل افرادی باشد که در رابطه با شخصی که با HIV زندگی می کند ، یا افرادی که متعلق به گروه هایی هستند که بیشتر در معرض ابتلا به ویروس HIV هستند – مانند مردانی که رابطه جنسی دارند مردان و زنان جوان در بسیاری از کشورهای آفریقای جنوبی.

اگر می خواهید بدانید که آیا PrEP برای شما مناسب است یا نه ، از یک متخصص مراقبت بهداشت بخواهید. PREP در حال حاضر در همه جا موجود نیست ، اما دسترسی در حال گسترش است.

هنگامی که به طور صحیح مصرف شود ، PREP عملاً خطر ابتلا به HIV را از بین می برد. PrEP شما را در برابر سایر عفونت های مقاربتی (STI) مانند هپاتیت C. محافظت نمی کند. کاندوم هنوز هم بهترین محافظت در برابر این STI ها است.


آزمایشگاه تست ایدز در اصفهان