اگر مشکوک به ویروس ایدز هستید …

آیا باید منتظر آزمایش HIV باشم؟

اگر شما رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید ، تجهیزات تزریقی مشترک دارید یا فکر می کنید که به طریقی دیگر در معرض خطر ویروس ایدز  قرار گرفته اید ، پس باید در اسرع وقت با پزشک یا یک متخصص بهداشت صحبت کنید.

آنها می توانند در مورد وضعیت شما با شما صحبت کنند و به شما کمک می کنند تصمیم بگیرید که بعد چه کاری انجام دهید. اگر فکر می کنید در معرض ابتلا به ویروس HIV در طی ۷۲ ساعت به یک متخصص مراقبت پزشکی مراجعه کنید ، ممکن است به شما PEP (پیشگیری از مواجه) پیشنهاد شود. این یک دوره درمان اضطراری HIV است که می تواند از ابتلا به HIV جلوگیری کند. باید ظرف ۷۲ ساعت شروع شود و به درستی مصرف شود.

متأسفانه ، PEP همیشه در دسترس نیست و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی فقط می توانند آن را به شما ارائه دهند در صورتی که احساس کنند در معرض خطر بالای HIV هستید. اگر PEP را مصرف کنید ، لازم است قبل و بعد از آن تست کنید تا اطمینان حاصل شود که کار کرده است.

اگر زمان مصرف PEP گذشته باشد ، بیشتر آزمایش های مدرن HIV اکنون می توانند HIV را از حدود چهار هفته پس از مواجهه تشخیص دهند. بسته به نوع آزمایشی که به شما ارائه می شود و زمان خطر آن وجود داشت ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که برای انجام آزمایش های بیشتر و پیگیری برای بررسی نتایج خود برگردید.

اگر فکر می کنید در معرض ویروس HIV قرار گرفته اید ، در این مرحله اولیه عفونت احتمالاً HIV را به دیگران منتقل می کنید. در این مدت بسیار مراقب باشید – از کاندوم استفاده کنید و تجهیزات تزریق را به اشتراک نگذارید.

آزمایش ویروس ایدز
آزمایش ویروس ایدز

بیشتر بخوانید : راه های انتقال ویروس ایدز را بشناسید !


نکته در مورد دوره های پنجره …

دوره پنجره به زمان لازم برای نمایش HIV در آزمایش HIV می باشد. طول دوره پنجره بستگی به نوع تست شما دارد.

اگر احساس می کنید احتمال ابتلا به HIV دارید ، منتظر نمانید ، در اسرع وقت با یک متخصص بهداشت صحبت کنید. مهمترین چیز این است که تست کنید.

اگر تست منفی بود  اما فکر می کنید اخیراً در معرض HIV قرار گرفته اید ، می توانید یک بار دیگر آزمایش را انجام دهید.


آزمایشگاه تست ایدز اصفهان