آزمایش عملکرد غده تیروئید

آزمون های عملکرد تیروئید    

هورمون عمده تیروئیدی ترشح شده توسط غده تیروئید ، هورمون تیروکسین می باشد که به آن T4  گفته می شود زیرا این هورمون شامل ۴ اتم ید است که برای فعال شدن و انجام عملکرد خود با ازدست دادن یک اتم ید به T3   تبدیل می شود.

به طور عمده تبدیل T4  به هورمون T3 در کبد و همچنین در بافت هایی که T3 فعالیت دارد؛ مانند  مغز رخ می دهد. میزان تیروکسین تولید شده از غده تیروئید به وسیله  هورمون دیگری که از غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز ساخته می شود، کنترل می گردد که به آن هورمون تحریک کننده تیروئید(TSH) گفته می شود.

میزان TSH که توسط غده هیپوفیز به جریان خون فرستاده می شود بستگی به میزان T4 که در دسترس غده هیپوفیز است ، دارد  در حضور مقدار کم T4 ، غده هیپوفیز  مقدار بیشتری TSH  تولید می کند تا غده تیروئید T4 بیشتری تولید کند. زمانی که T4 در جریان خون به بالاتر از یک سطح خاص رسید، تولید TSH قطع می شود.

 در حقیقت، غده تیروئید و غده هیپوفیز در اکثر اوقات مثل بخاری و ترموستات عمل می کنند. زمانی که بخاری خاموش باشد و هوا سرد شود، ترموستات دما را می خواند و بخاری را روشن می کند؛ وقتی که گرما به سطح مناسبی می رسد،گیرنده ترموستات بخاری را خاموش می کند. بنابراین غده تیروئید و غده هیپوفیز شبیه بخاری و ترموستات روشن و خاموش می شوند.

بهترین راه برای بررسی اولیه عملکرد تیروئید اندازه گیری سطح TSH می باشد و در گام بعدی در صورتی که کلینیکال مریض با TSH  مطابق نباشد باید T3 و  T4  در خواست شود.از انواع بیماری های تیروئید می توان به کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، گواتر و سرطان تیروئید اشاره نمود. در بین مشکلات عملکردی تیروئید ۲۵% مربوط به ایجاد ندول ، ۱۰% مربوط به کم کاری تیروئید و ۱ % مرتبط با پرکاری تیروئید است.

آشنایی با تفسیر آزمایش تیروئید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *