آشنایی با راه های درمانی هپاتیت A

درمان هپاتیت A

اکثراً هپاتیت A خود به‌ خود بهبود می‌یابد و احتیاجی به درمان ندارد. استراحت در منزل و خوردن غذاهای مناسب و نوشیدن مقدار کافی آب، می‌تواند به روند بهبودی شما کمک نماید.

ویروس هپاتیت آ معمولاً باعث درگیری کبد به مدت طولانی نمی‌شود و بیش از ۹۹% بیماران بهبود می‌یابند. درموارد نادری بیماری پیشرونده کبد منجر به نارسایی برق‌آسای (فولمیننت) کبد می‌شود که ممکن است منجر به مرگ شده و یا نیاز به دریافت پیوند کبد باشد.

ویروس هپاتیت a
ویروس هپاتیت آ

درمان دارویی هپاتیت A

درمان دارویی برای هپاتیت آ وجود ندارد و بهترین راه پیشگیری از هپاتیت آ انجام واکسیناسیون می‌باشد که بین ۱۰۰-۹۴% ایمنی ایجاد خواهد کرد (در صورتی که هر ۲ دوز آن تزریق شود). البته واکسن در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند مانند مبتلایان به ایدز چندان مؤثر نمی‌باشد.

اگر علیه هپاتیت آ ایمن نشده‌اید (چه از طریق واکسیناسیون و چه از طریق ابتلای قبلی) و در تماس نزدیک با بیمار مبتلا به هپاتیت آ هستید باید یک نوبت ایمونوگلوبولین دریافت نمائید. در صورتی که در فاصله ۲ هفته پس از تماس ایمونوگلوبولین دریافت شود تا ۸۵% مؤثر خواهد بود.


بیشتر بخوانید : عوامل خطر و مشکلات هپاتیت A


درمان جراحی هپاتیت A

هپاتیت آ یک بیماری ویروسی است و نیازی به درمان جراحی ندارد. عده بسیار کمی از افراد (معمولاً افرادی که بیماری مزمن کبد دارند و یا افراد با سن بالا) دچار نارسایی کبد در اثر آلودگی با ویروس هپاتیت A می‌شوند که در این صورت هپاتیت برق‌آسا نامیده می‌شود که تهدید‌ کننده حیات بوده و برخی از افراد در این شرایط احتیاج به پیوند کبد خواهند داشت.

رعایت بهداشت راهی برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت A
رعایت بهداشت راهی برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت آ

نکاتی برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت A 

توجه به نکات زیر جهت پیشگیری از هپاتیت آ الزامی است :

در منزل قبل از طبخ غذا و بعد از هر بار اجابت مزاج دست‌های خودرابا آب وصابون بشوئید.

ظرف‌ها را با آب داغ و محلول پاک‌کننده کاملاً تمیز نمائید.

به کودکان خود بیاموزید که اسباب‌بازی‌های خود (خصوصاً اسباب و وسایل مشترک با کودکان دیگر ) را به دهان نبرند.

اگر به پاکیزگی آب و غذایی شک دارید از مصرف آن بپرهیزید.


آزمایشگاه تست هپاتیت در اصفهان


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک ۲۴