آشنایی با تفسیر آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئیدتان را خودتان تفسیر کنید ، در ادامه مطلب به فاکتورهای آزمایش تیروئید و تفسیر این آزمایش توسط خودتان می پردازیم .

آیا TSH شما در محدوده طبیعی است؟

آزمایش اولی که بسیاری از پزشکان برای مطلع شدن از عملکرد تیروئید تجویز می کنند ، آزمایش TSH مخفف “هورمون تحریک کننده” است. TSH توسط غده هیپوفیز ترشح می شود و میزان هورمون تیروئید، سنتز و انتشار آن به داخل بدن را تعیین می کند.

TSH با تحریک تیروئید سبب تولید و انتشار هورمون T4 و T3 می شود.

مقدار طبیعی TSH بین ۰٫۴ – ۴٫۰ mIU / L است و اگر مقدار TSH شما در این اندازه است عملکرد آن طبیعی است با این حال، اگر در آزمایشان مقدار TSH نرمال باشد باز هم نمی توان مشکلات تیروئید را رد کرد. حداکثر نرمال TSH نشان دهنده تکامل مشکلات بالقوه تیروئید است.

اگر پزشک گمان کند که شما ممکن است یک مشکل تیروئید داشته باشید دو یا چند آزمایش برای شناسایی و تشخیص تجویز می کند حتی اگر TSH شما طبیعی باشد.

تفسیر آزمایش با TSH بالا چیست؟

TSH با تحریک تیروئید سبب تولید و انتشار هورمون T4 و T3 می شود. اگر تیروئید فعال باشد به اندازه کافی T4 و T3 زیاد آزاد نمی کند بنابراین غده هیپوفیز TSH بیشتری آزاد می کند و جبران خواهد کرد.

بنابراین، یک TSH بالا نشانه ای از کم کاری تیروئید است.کم کاری تیروئید وضعیتی که در آن غده تیروئید مقادیر ناکافی از هورمون تولید می کند.


انواع آزمایش تیروئید 


تفسیر آزمایش با TSH بسیار کم چیست؟

اگر TSHشما پایین باشد ، غده تیروئید، بیش ازحد تترا یدوتیرونین (T4) یا تری یدوتیرونین (T3) یا هردوی این هورمون ها را ترشح کند به این حالت پر کاری تیروئید می گویند ،برای تشخیص پر کاری تیروئید، آزمایش خون بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

خواندن TSH می تواند پزشک را از پر کاری تیروئید مطلع سازد اما این تشخیص بهتر است از روی آزمایشات مختلف و علائم بیمار نیز صورت پذیرد.

بررسی کنید که آیا T4 شما در محدوده طبیعی است یا خیر ؟

T4 به طور مستقیم توسط غده تیروئید تولید می شود و از رایج ترین هورمون های است که برای دانستن عملکرد تیروئید اندازه گیری می شود .

این هورمون پس از تولید توسط غده تیروئید در سراسر بدن گردش می کند ، محدوده طبیعی T4 آزاد بین ۲٫۸ – ۰٫۸ ng / dL است.اما مقدار دقیق آن ممکن است بسته به آزمایشگاه و فرم خاص انجام آزمون متفاوت باشد.

ارزیابی ارزش T3 در موارد پرکاری تیروئید ممکن است.

T4 از هورمون های اصلی تیروئید است که در تشخیص بیماریهای تیروئید بسیار موثر است . در برخی از پرکاری تیروئید (در بیماری های خاص) مقدار T4 طبیعی باقی می ماند که در این زمان باید مقدار T3 (هورمون دیگر تولید شده توسط غده تیروئید است) را برای تشخیص اختلالات تیروئیدی در نظر بگیریم.

اگر T4 طبیعی است اما TSH کم است T3 بالا می تواند تشخیص پرکاری تیروئید را اعلام کند T3.می تواند در تشخیص پرکاری تیروئید کمک کننده باشد اما برای تشخیص کم کاری تیروئید کمک نمی کند.مقدار T3 آزاد به طور معمول بین ۲٫۳ – ۴٫۲ pg / mL در بزرگسالان بالای ۱۸ سال است.

اما مقدار دقیق آن ممکن است بسته به آزمایشگاه و فرم خاص انجام آزمون متفاوت باشد با این حال، برای بسیاری از نتایج آزمایشگاهی، یک محدوده نرمال تعیین شده که شما می توانید ببینید که آیا T3 شما پایین، عادی و یا بالا است.

 تفسیر آزمایش آنتی بادی تیروئید برای افتراق بین انواع مختلفی از بیماری تیروئید

اگر دکتر شما برایتان با یک اختلال تیروئید تشخیص داده به منظور بررسی بیشتر و اعلام تشخیص بهتر است آزمایش آنتی بادی را انجام دهید که منجر به تشخیص سرنخ های مهمی در تیروئید شود.

آزمایش آنتی بادی تیروئید به تمایز بین انواع تیروئیدیت کمک می کند.

TPO آنتی بادی پراکسیداز تیروئید در شرایط تیروئید خود ایمنی مانند بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو ممکن است افزایش یابد.

TG (آنتی بادی تیروگلوبولین) در بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو ممکن است افزایش یابد.

TSHR (آنتی بادی گیرنده TSH) در بیماری گریوز ممکن است افزایش یابد.