آشنایی با سرطان تیروئید و انواع آن

سرطان تیروئید چیست ؟ 

سرطان تیروئید در سلول های تیروئید اتفاق می افتد – یک غده ی پروانه ای شکل که محل آن در ستون گردن، درست زیر قب قب است. تیروئید هورمون هایی تولید می کند که ضربان قلب، فشار خون ، درجه حرارت بدن و وزن را تنظیم می کند.

اگر چه این بیماری در ایران رایج نیست، اما به نظر می رسد در حال افزایش است و پزشکان فکر می کنند این به این دلیل است که تکنولوژی جدید به آن ها اجازه تشخیص سرطانهای کوچک تیروئید را که در گذشته یافت نشده بود را می دهد ،اکثر موارد این بیماری را می توان درمان کرد . 

انواع 

نوع بیماری تیروئید درمان و پیش آگهی را تعیین می کند و انواع این بیماری عبارتند از:

سرطان پاپیلر تیروئید

شایع ترین نوع ،  پاپیلر تیروئید، از سلول های فولیکولار است که هورمون های تیروئید تولید و ذخیره می کنند. پاپیلر تیروئید ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما اغلب در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله رخ می دهد.

سرطان تیروئید فولیکولار

 تیروئید فولیکولار همچنین از سلولهای فولیکول تیروئید تشکیل شده است.معمولا افراد بالای ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان سلول هارتسل یک نوع نادر و با پتانسیل تهاجمی بیشتر از سرطان تیروئید فولیکولار است.


بیشتر بخوانید : رایج‌ترین آزمایش های هورمونی


سرطان غده تیروئید
سرطان غده تیروئید

 مدولار تیروئید در سلول های تیروئید به نام سلول های C آغاز می شود که هورمون کلسیتونین را تولید می کنند.سطح بالایی از کلسایتونین در خون میتواند در یک مرحله بسیار زودرس سرطان تیروئید مدولار را نشان دهد.

برخی از سندرم های ژنتیکی خطر ابتلا به سرطان مدولاری تیروئید را افزایش می دهند، اگر چه این پیوند ژنتیکی غیر معمول است.

 تیروئید آناپلاستیک  : تیروئید آناپلاستیک  نادر و به سرعت در حال رشد است که درمان آن بسیار دشوار است ؛ تیروئید آناپلاستیک معمولا در بزرگسالان ۶۰ سال و بالاتر وجود دارد.

لنفوم تیروئید

لنفوم تیروئید یک نوع نادر  است که از سلول های سیستم ایمنی بدن در تیروئید آغاز می شود و بسیار سریع رشد می کند.

لنفوم تیروئید معمولا در افراد مسن رخ می دهد و  پاپیلر و فولیکولار بعضاً به عنوان سرطان تیروئید متمایز شناخته می شوند ، آنها نسبت به انواع دیگر راحت تر درمان می شوند.


قبل از آزمایش بخوانید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *